Skip to main content

Mida tähistab kübara värvus häkkerite maailmas?

 I Inspireerituna eilsest postitusest annan ülevaate erinevatest häkkerite liikidest.

Mind hakkas eelkõige huvitama, et kas "white hat hacker"ile (valge kübara sissetungija/ründaja) on olemas vastand ja muid variatsioone, mis kirjeldavad häkkerite erinevaid eetilisi seisukohti ja käitumisi.

Kõige tuntum ongi "black hat hacker" (musta kübara häkker). Nagu võib arvata on mustad kübarad pahatahtlikud häkkerid, kes kasutavad oma oskusi paljudel erinevatel ebaseaduslikel viisidel nagu varastavad andmeid (isiklikku infot, finantsandmeid, ärisaladusi), levinavad viiruseid, häirivad teenuseid (DoS-rünnakud) ja kasutavad ära turvaauke isikliku kasu saamiseks või teiste kahjustamiseks.

Grey Hat Hacker (Halli Kübara Häkker) tegutseb kusagil valge ja musta vahepeal. Nad võivad avastada turvaauke ilma loata, kuid seejärel võivad nad neid avaldada (mõnikord avalikult, mõnikord müües infot haavatava osapoolele) selle asemel, et neid kuritarvitada. Nende motiivid võivad olla mitmesugused, ulatudes uudishimust ja soovist oma oskusi näidata kuni soovini saada tunnustust või isegi raha. Nende tegevus on sageli ebaeetiline, kuigi mitte alati pahatahtlik.

Lisaks neile kolmele peamisele "kübara" tüübile on olemas ka spetsiifilisemaid termineid:

Script Kiddie: See on halvustav termin isiku kohta, kes kasutab teiste loodud häkkimistööriistu ja skripte ilma neid täielikult mõistmata. Nad ei ole tavaliselt eriti osavad ja nende tegevus võib olla pigem juhuslik või kahjulik teadmatusest.

Hacktivist: See on häkker, kes kasutab häkkimist poliitilistel või sotsiaalsetel eesmärkidel, sageli protestivormina (näiteks veebilehtede blokeerimine või andmete lekitamine).

Nation-State Hacker (Riiklik Häkker): Need on häkkerid, kes töötavad valitsuste heaks ja viivad läbi küberrünnakuid teiste riikide, organisatsioonide või üksikisikute vastu riiklike huvide nimel.

Milline häkker oleksid sina, kui teaksid, et sellega ei kaasne sulle negatiivseid tagajärgi?

Comments

Popular posts from this blog

Saksa kalambuur

Minust vasakut kätt on CEO Davidi töölaud. Kui kolleegid omavahel saksa keeles räägivad, siis vahel küsin, mida see või teine sõna tähendab. Ühel hetkel lööb Davidil tuluke peas põlema, ta haarab lõunast järele jäänud tühja friika karbi ja teise kätte mingi tehnika jubina ja hakkab seletama, mida tähendab "UMFAHREN". Ta seletab, et rõhuasetusest muutub sõna tähendus vastandlikuks. UMfahren on möödasõit. UmFAAhren on aga otsa sõitma! Kalambuur ehk "Wortwitz" (Wort - sõna; Witz - nali). Um fahren Um fahren Kell saab 19.30 ja küsin, mis on olnud tema pikim kontoris veedetud (t)ööpäev. David arvab, et see oli eelmisel aastal 9.00 kuni järgmise päeva 7.30ni ja, et tema ei tee tööd, vaid IT on tema hobi. Eestis nimetatakse seda töönarkomaaniaks.

Thatcheri effekt

On esmaspäeva hommik.Teeme linnas pika ja põhjaliku tiiru, et saaks järgnevatel nädalatel mobiilset internetti kokku hoida. Meie giid on kohaliku kooli õpetaja, kes tundub väga armas inimene. Ma olen talle üüüber tänulik, sest sain teada linnas toimunu kohta asju, mida ei oskaks ei googlesse ega geminisse sisse lüüa. Näiteks kas te teadsite, et 18. sajandil Goethe (see, kes Fausti kirjutas) hea sõber ja kaaspoeet Friedrich Schiller oli polüamoorses suhtes oma naise ja tema õega? Sellest ükstest austavast kolmiksuhtest kirjutan ma täpsemalt ühes edaspidises postituses. Niiet on, mida oodata. Friedrich Schilleri aia kõrval on kohalik Teatrimaja ning kuulutuste sein. Kuulutuste seinal püüab minu pilku tänase kuupäevaga  stand-up comedy  poster. Veidi eriskummaline nägu. Ja veeeeelgi kummalisem, kui seda 180 kraadi pöörata. Proovi sina ka! Miks me siis tajume sama pilti eri moodi vastavalt sellele, mis pidi me seda vaatame? Tegemist on psühholoogias tuntud thatcheri effektiga, mis...

Raspberry Pi?

Esimene praktikanädal kujutas endast 1 linnaga tutvusmise päeva (8h) ja 4 tööpäeva (39h). Mida ma sain nädalaga tehtud? Ma õppisin kasutama uut virtualiseerimiskeskkonda, millele paigaldasin paar Linuxi serverit. Installeerisin ühele WordPress'i, teisele Nextcloud'i. Järgmise sammuna tutvusin Raspberry Pi'ga. Ei, tegemist ei ole maitsva vaarikapirukaga. Tegemist on väikese kuid võimeka arvutiga, mis on taskukohase hinnaga. Raspberry Pi'd loodi algselt eesmärgiga edendada arvutiteaduste õpetamist ja laiendada kättesaadavust koolides. Kuna Raspberry Pi on üheplaadiline arvuti, siis tal on vähem jõudlust, paindlikkust ja arenduspotentsiaali. Et paremini mõista lauaarvuti ja Raspberry Pi erinevust toon ühe piltliku näite autodest... Arvuti & kuvarid lisaks: Raspberry Pi Kujutame ette kolimisautot Ford Transit 'it, millel on suur kandevõime. Me saame korraga transportida hulga asju. Me saame kinnitada järelhaagise, veel on vabalt ruumi lisavarustus...